Profilová fotografia slovenskej umelkyne Ruženy Velesovej

Ružena Velesová

Narodila som sa v Košiciach v roku 1952. Najprv som študovala na SVŠ v Košiciach a potom na SŠUP v Košiciach. Patrím medzi prvých absolventov tejto umeleckej priemyslovky.
Po celý čas môjho života som pracovala v zamestnaniach, ktoré obsahovali výtvarnú tvorbu. Pracovala som ako výtvarníčka pre aranžérov v OD Prior, v Štátnom divadle v Košiciach na oddelení scénografie, na estetickom oddelení a ako odborná pedagogická pracovníčka pre deti a mládež.
V roku 1990, hneď po zmene režimu, sme s manželom založili našu firmu EVRO. Jej hlavnou činnosťou bol ručne maľovaný porcelán, neskôr výroba suvenírov. Pri tejto výrobe suvenírov sa moje akvarely a perokresby jednotlivých miest aplikovali na sklo a porcelán. Tieto výrobky sme predávali vo vlastnej predajni v Košiciach a cez iných odberateľov v rámci Slovenska.
Mojou obľúbenou témou sú krajinky, uličky, kytice, abstrakcie. Rada sa venujem tiež módnej tvorbe. Moje navrhnuté modely sa zrealizovali na módnej prehliadke pre moletky v Košiciach.
V roku 2015 mesto Košice vydalo nástenný kalendár, ktorý obsahoval mojich 18 akvarelov z košických uličiek.
Vzhľadom na túto moju bohatú činnosť mi ostávalo veľmi málo času na vlastnú tvorbu. Ten nastal až po odchode do dôchodku.
Trikrát som sa zúčastnila spoločnej výstavy Výtvarné spektrum.
Na jar v roku 2023 som založila ATELIER 2023. V decembri 2023 som usporiadala výstavu pre členov tohto ateliéru.
Na tejto výstave som sa aj ja prezentovala svojou súčasnou tvorbou.