Milada Ďurečková - fotografia umelkyne

Milada Ďurečková

Narodená v Ostrave, vyrastala som v Hlučíne. Prvých 20 rokov som žila na severnej Morave, potom na Slovensku v Michalovciach a od roku 2005 žijem striedavo v Bratislave a v Rakúsku.

Maľbe som sa venovala vždy, ale naozaj intenzívne až posledných 10 rokov, keď som prešla z realistických obrazov na abstraktnú maľbu. Abstrakcia mi dáva netušené možnosti slobody.

Cez maľbu viem vyjadriť energiu myšlienok, pocitov a to potom obraz vysiela do priestoru. Moje diela sú esenciou toto čím sa zaoberám. Často mám v sebe myšlienku, tá vytvorí názov obrazu, ale hlbšie neriešim ako ten obraz spravím. Viem však prečo ho robím, viem pre koho ho robím, hoci je ten človek neznámy.

Mám silnú potrebu maľovať a ak pri práci nevnímam čas, vždy do obrazu dám tu energiu, ktorú ten obraz potrebuje. Stále mám rozrobených viac obrazov a stáva sa mi, že sa v noci zobudím a niečo ma donúti vstať a do rána dokončím obraz, ktorý predtým čakal nedokončený. To sú potom také diela, o ktorých ja hovorím, že sa namaľovali  samy.

Som spokojná so svojim životom, som vďačná za všetko čo som prežila.  Do obrazov dávam ocenenie života, maľujem pre ľudí a prajem každému, aby si mohol priniesť do svojho priestoru takú energiu, akú práve potrebuje, a aby sa z obrazu tešil.