Janka Bakičová - profilová fotografia umelkyne

Jana Bakičová

…Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať  svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať  si tak zdravie a každodenný život…

Veľký zlom v mojom živote začína až po mojej päťdesiatke. Objavujem v sebe umelecké sklony a spoznávam prvé výtvarné techniky.

Toto obdobie je pre mňa obdobím spoznávania nielen umeleckého sveta, no predovšetkým sama seba.

V roku 2013 ma oslovila maľba horúcim voskom. Je to stará technika a vo svete ju poznajú tiež pod názvom Enkaustika. Prešla som kurzami všetkých stupňoch a pocítila som, že je dobre tieto vedomosti odovzdávať ďalej.

Po absolvovaní certifikácie som začala prevažne ženy učiť túto výtvarnú techniku maľbu horúcim voskom.

Vediem kurzy na Slovensku, v Čechách a i v Maďarsku. Oslovením si vedomosti z IT technológií som kurzy enkaustiky previedla i do online sveta. Z pohodlia svojho domova si môžu kurzistky absolvovať online kurzy a zároveň i v čase, ktorý im vyhovuje.

Technike Paverpolu sa venujem od 2017 roku a pomocou neho vytváram sochy a krásne zdobené drevené šperkovnice.

V roku 2018 po prvýkrát vidím na sociálnych sieťach slovné spojenie ,,fraktálna kresba“. Už to spojenie vo mne vyvolalo chuť odkryť tajomstvo tejto kresby a precítiť ju na vlastnej koži. Absolvovala som niekoľko kurzov a videla som zmeny, ktoré mi prináša kreslenie fraktálnej kresby.

Fraktálna kresba je kresba, ktorá sa kreslí so zatvorenými očami. Je to silne energetická kresba, ktorá preniká do vašich myšlienok a celého tela. Vediem kurzy fraktálnej kresby prevažne po východnom Slovensku. I túto fraktálnu kresbu som spracovala do online kurzov. Moje klientky mám v Čechách, ale aj v Anglicku či Amerike.

Moja prvá výstava sa konala v Kráľovskom Chlmci v roku 2014. Postupne som vystavovala v Pribeníku, v Michalovciach, vo Vranove nad Topľou, v Humennom, v Sabinove, v Košiciach, v Hámorskom múzeu v Zemplínskych Hámroch.

Zúčastňujem sa i výtvarných súťaži Výtvarné spektrum,  kde postúpili moje diela i na krajské kolo a boli vystavované v K13 a vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Moja účasť bola i na Bienále 2022  konané v Carafovej galérií v Prešove a v Kaštieli v Snine.

Hlavnú výtvarnú tvorbu tvorí enkaustika, no postupne do tvorby vnášam i akryl, akvarel či rôzne kombinované techniky.

Som rada, že i v mojom veku som sa dokázala otvoriť novým príležitostiam a výzvam. Kreslenie je pre mňa radosť a tvorivosť . Je to i práca na sebe a posúvanie získaných vedomosti a skúsenosti ďalším záujemcom o tieto techniky.