Dávid Máriássy - profilová fotografia umelca

Dávid Máriássy

Dávid Máriássy (1986) je rodený Košičan. Práci s drevom sa venuje už od svojho útleho detstva, čo mu dáva viac ako 30 rokov skúseností v remesle. Jeho umelecké aktivity sa rozprestierajú naprieč širokým spektrom, zahŕňajúc exteriérovú aj interiérovú tvorbu. Venuje sa konkrétnym aj abstraktným formám, pričom k jeho najobľúbenejším patrí skúmanie prieniku medzi realitou a abstrakciou.

Dávid sa neobmedzuje na jednu konkrétnu oblasť umeleckého prejavu alebo techniku, skôr sa špecializuje na rozmanitosť, improvizáciu a neustále objavovanie nových metód a prístupov k svojmu dielu. Posledných desať rokov sa venuje predovšetkým veľkým projektom v exteriéroch verejných priestorov, najmä v regióne Košíc.

Už takmer 15 rokov Dávid zdokonaľuje svoje zručnosti taktiež v intarzii a marketérii – detailných obrazoch z drevenej dyhy. Prezentované diela pochádzajú z jeho osobnej zbierky a demonštrujú kontrast medzi typickou intarziou a súčasným umením. Jeho technika je špecifická: vyhýba sa štandardným postupom, ako je používanie lupienkovej píly alebo vyrezávanie jednotlivých kúskov dyhy, namiesto toho postupne drevo vyrezáva vrstvu po vrstve skalpelom.

Táto séria diel je nazvaná „1000 hodín,“ čo predstavuje značné množstvo času, ktorý Dávid venoval výrobe predstavených kusov. Tieto diela sú výsledkom jeho tvorivého prejavu a prieskumu kontrastu medzi prirodzenými farbami dreva a neobmedzenej kompozície vzhľadom na konkrétne umelecké žánre.