Broňa Šariščanová - profilová fotografia umelkyne

Broňa Šariščanová

Znovu som podľahla starej láske

Už moja babka milovala rôzne hlinené krčiažky, tanieriky a misky. Zdobili takmer každú miestnosť v jej rodinnom dome a ako šesťročná som si predsavzala, že rovnako pekne bude vyzerať aj moja domácnosť. Samozrejme, neskôr som na to zabudla. Spomienky na moju starú lásku ožili asi tri roky po vysokej škole, keď som sa prvýkrát posadila k hrnčiarskemu kruhu. Vtedy som prvýkrát precítila aj zázrak spojený s premenou beztvárnej šedej hliny na predmet konkrétnych tvarov a farieb.

Udialo sa to v malom mestečku Thuir na juhu Francúzska neďaleko španielskych hraníc, kde som sa zapojila do života kultúrnej asociácie De l´Aspre. Najprv nám miestna maliarka a sochárka Marie Fornos vyjavila rôzne tajomstvá o vlastnostiach hliny a spôsoboch jej spracovania. Potom ma do práce na hrnčiarskom kruhu zasvätila keramikárka Claude Urban. Novému koníčku som podľahla natoľko, že som sa rozhodla pre štúdium v Centre výučby keramických umení (CFA des métiers des arts ceramiques) v Saint-Quentin-de-la-Poterie. Už v názve tohto malebného mestečka je zašifrovaná dlhoročná tradícia vo výrobe keramiky. La poterie totiž znamená hrnčiarstvo a v mestečku žije široká komunita takto zameraných umelcov a remeselníkov. Na prvom prijímacom pohovore ma odbili, nech sa vrátim znovu o rok. Pri druhom pokuse už pochopili, že to myslím naozaj vážne. A tak som v roku 2012 získala diplom profesionálny keramik.

Ešte počas štúdia som absolvovala dve stáže u miestnych keramikárov. Nathalie Hubert mi umožnila pracovať na rôznych tvaroch úžitkovej keramiky, teda na rôznych formách džbánov, pohárov, misiek, tanierov a zapekacích mís. V dielni Patricka Galtié som sa zoznámila nielen s veľkovýrobou keramiky, ale aj s rôznymi glazúrami. Ďalšiu štvortýždňovú stáž som absolvovala v Dubaji a v Abú Zabí pod vedením keramikárky iránskeho pôvodu Homy Vafaie Farley. Zdokonalila som si zručnosti na hrnčiarskom kruhu a pomáhala som jej pri organizovaní výstavy jej vlastných diel a prác jej študentov.

V súčasnosti sa venujem výrobe úžitkovej a dekoratívnej keramiky ako aj organizovaniu individuálnych a skupinových kurzov keramiky. Svoje aktivity som rozšírila o tvorbu hlinených modelov, ktoré sa používajú na výrobu odliatkov pri reštaurovaní fasád a interiérov historických budov. Zároveň vyučujem francúzštinu. Cudzia mi však nie je ani angličtina a španielčina.